SKLADOVÉ ZÁSOBY POPTAT MATERIÁL
Cedr se vyskytuje podél pobřeží Pacifiku, od severní části Californie přes Kaskádové pohoří a Britskou Kolumbii až po jižní část Aljašky.
Cedr dosahuje výšky 40 – 60 metrů a průměr cedrového kmene je okolo 3 metrů. V některých případech může však cedr dosáhnout průměru až 6 metrů.
Největší cedr vysoký 53 m se nachází v americkém státě Washington, má průměr 5,94 metrů a celkový objem dřeva tohoto velikána se odhaduje na 500 kubických metrů.
Pro původní obyvatele Severní Ameriky měl cedr velký význam. Dřevinu používali jako stavební materiál na stavbu chýší a kánoí, ale i na drobnější užitkové předměty a totemy. Jeho vlákna se používala na výrobu pletených košů a pletená lana.
Cedr jako stavební materiál je velmi oblíbený, hlavně pro svou nezaměnitelnou strukturu, vůni, větší požární odolnost, vynikající trvanlivost a objemovou stálost a snadnou zpracovatelnost dřeviny. V současné době se cedrové dřevo používá jak na tesařské konstrukce, tak i v truhlařině.Dřevo z červeného západního cedru nalézá využití kromě konstrukcí například jako exteriérové palubky pro obklady fasád, dřevěné obložení podlahy teras či vnitřní dřevěné podlahy, vnitřní dřevěné obklady, dřevěné ploty a mnoho dalšího.Právě v severní Americe v truhlařině je cedr jednou z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších dřevin. Cedr se používá především jako obkladový materiál, ať už do interiérů či exteriérů, na výrobu nábytku a skleníků, dále pak na žaluzie a dýhování.
Cedr je lehký, při relativní vlhkosti 12% váží jen 370 kg/m3, což je o 90 kg méně než smrk ztepilý. Přitom si cedr zachovává trvanlivost srovnatelnou s dubem letním.
Trvanlivost cedru je zaručena i bez použití ochranných nátěrů a impregnace, protože cedrové dřevo netáhne vlhkost a cedr je odolný vůči plísním, houbám, hmyzu, ale i povětrnostním podmínkám. Důkazem toho je, že cedr se hojně využíval k výrobě štípaných střešních šindelů.
Cedr se vyznačuje také výbornou objemovou stálostí. Ve srovnání se smrkem se cedr sesychá až o 75% méně (např. na výšce patra činí sesychání pouze 3 – 5 cm oproti 12 – 15cm u smrku). Tím je zaručena menší míra praskání a kroucení cedrového dřeva.
Další výhodou červeného západního cedru je vysoký tepelný odpor, který je dán jeho nízkou hustotou. Při relativní vlhkosti cedru 12% je λ = 0,11 W/m.K, což zaručuje přibližně o 1/3 lepší tepelnou izolaci cedru než běžných jehličnatých dřevin. Proto je v roubených domech z cedru v létě příjemně chladno a v zimě naopak teplo.