Izolace dřevostavby z konopí


 

Historie konopí ve stavebnictví


Již dávno v minulosti si konopí získalo oblibu ve stavebnictví, především pro svou vysokou odolnost proti roztrhání, velkou stabilitou a v neposlední řadě také tím, že se velmi dobře vypořádá s vlhkem. Už v archaické společnosti si lidé zabudovávali stonky konopí do chatrčí z hlíny. Dnes se konopná drť používá ve stavebnictví jako těsnící a izolační materiál.


Konopná drť


Konopná drť je obalena mineralizovanou směsí. Hotový produkt má výborné tepelně i hlukově izolační vlastnosti, nehoří, odpuzuje a odvádí vodu, je lehký, trvanlivý a propouští páry, je nepoživatelný pro hlodavce, termity a hmyz. Jako stavební materiál se konopná drť používá ve směsi s vápnem a cementem pro podlahy, stropy a omítku. Jako izolační materiál se používá nesmíchané, výborně se hodí na vnitřní izolaci, podlahy a izolaci střech.

Dřevostavby Bartoš - naše důvody použití konopí na dřevostavby


S izolací z konopí pracujeme hned z několika důvodů:
 

  1. Konopí je stejně jako dřevo na přírodní bázi a je lékařsky doporučován pro zdravé bydlení, v izolaci nebyl vypozorován žádný růst plísní, jako tomu může být u izolací ze syntetických materiálů.
  2. Montáž a práce s konopím je příjemná, nedráždí dýchací cesty ani pokožku a lze s ním na rozdíl od minerálních a skelných vat pracovat bez ochranných pomůcek.
  3. Konopí má stejně jako dřevo schopnost regulovat vlhkost vzduchu a spoluvytváří tak příjemné klima uvnitř budovy.
  4. V neposlední řadě má konopí velmi užitečnou vlastnost, a to fázové zpoždění teploty. Jinými slovy, má schopnost akumulace.

Tabulka porovnávající některé hodnoty izolací

Materiál Součinitel
tepelné vodivosti λ
(W/m.K)
Měrná
tepelná kapacita c
(J/K.kg)
Faktor
difuzního odporu μ
(-)
Objemová
hmotnost ρ
(kg/m3)
Konopí 0,04 1600 1,0 - 2,0 30 - 42
Minerální vata 0,035 - 0,045 840 1,0 - 2,0 22 - 200
Skelná vata 0,035 - 0,045 840 - 1000 1,0 - 2,0 20 - 150


Zajímavosti


Francouzská firma Chenevotte Habitat, produkující konopnou drť pod obchodním názvem "Isochanvre" (izolační konopí), postavila ve Francii a v Belgii už přes 300 domů ze stavebnin z konopí. I firmy z Německa a Švýcarska začali konopí ve svých stavbách používat.
 

Jiná francouzská firma používá hrázděné konstrukce konopných domů. Vnější stěny domů jsou vyplněny směsí sypké hmoty najemno rozdrcených konopných stonků, písku a vápna. Střechy domů jsou zaizolovány rohožemi z konopí, podlahy kryjí najemno rozdrcené hurdy obalené v přírodním asfaltu. Sypký materiál se neboří. Na této vrstvě leží konopné linoleum. Vnitřní stěny domů jsou tvořeny deskami z lisovaných nahrubo drcených konopných stonků. Desky mají kromě dobrých tepelně izolačních vlastností i velmi vysokou ohnivzdornost potvrzenou certifikátem.
 

Další trend testuje německá firma TEXBIS, která pro stěny i podlahy používá nepálené cihly z rozdrcených konopných stonků a hlíny.